google-site-verification: googleafba68d161ae77fe.html
Yayın Akışı

Canlı Radyo

Hemen Dinle

SOHBET

ANDROİD

“ABD’den teröre karşı yanımızda olmasını istiyoruz”


admin     12-02-16     Ana Sayfa     201 Defa Okundu

1Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kandil ile PKK’nın Suriye’de faaliyet gösteren bir başka kolu YPG arasındaki ilişkiyi değerlendirdi.

Davutoğlu, ”Bu, herkes tarafından bilinen bir trafik. Eğer Türkiye’yi rahatsız edecek şekilde faaliyetler yoğunlaşır ve bu bizim güvenliğimizi tehdit ederse mukabele bağlamında bir fark olmaz.” dedi.

Hollanda temaslarını tamamlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

İlk soru terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu YPG konusunda ABD ile yaşanan görüş ayrılığı oldu.

Başbakan soruya ilişkin, ”Kandil ile Suriye arasında Barzani’yi de bizi de rahatsız eden bir trafik var. Bu, herkes tarafından bilinen bir trafik. YPG’nin kandil bağlantıları, PKK bağlantıları da aşikâr. Eğer Türkiye’yi rahatsız edecek şekilde faaliyetler yoğunlaşır ve bu bizim güvenliğimizi tehdit ederse mukabele bağlamında bir fark olmaz.” dedi.

Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde Ankara’yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a terör örgütü YPG’nin faaliyetleri ile ilgili kapsamlı bilgi sunulduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, ”Bizim ABD’den teröre karşı her zaman onların yanında olmuş bir ülke olarak beklediğimiz şey teröre karşı Türkiye’nin yanında olmaları” dedi, söz konusu sınırın Türkiye’yi doğrudan etkilediğini hatırlattı.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

”Herhangi bir güç Türkiye’yi rahatsız ederse, onlara karşı ulusal güvenliğimiz ile ilgili tedbir alırken, kimsenin bu konudaki rezervi söz konusu olamaz. Türkiye-Suriye sınırı, Türkiye-Suriye sınırıdır. Türkiye-ABD veya Türkiye-Rusya sınırı değildir.”

Mülteciler konusu

Suriye’den Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya uzanan göç dalgası da Başbakanın gündemindeydi.

Konuyu Merkel ile etraflıca görüştüklerini aktaran Başbakan Davutoğlu, “Mesele Türkiye’den ne kadar mülteci gittiği değil, Türkiye’ye ne kadar mülteci geldiği dedim.” şeklinde konuştu.

Başbakan, ”Türkiye’ye daha fazla mülteci gelmemesi için de beraber çalışmamız lazım. Ya Suriye krizine Cenevre’de bir çözüm bulunacak, ateşkes olacak, herkes olduğu yerde kalacak ya da hep beraber Rusya’nın tutumu karşısında tavır alacağız. Sayın Merkel de “haklısınız” dedi. AB, Rusya karşısında ilk defa net tavır sergiliyor.” dedi.

BM’nin çağrısı

Birleşmiş Milletler’in Suriyeli mülteciler için yaptığı anlaşılması güç çağrı da gazetecilerin Başbakan’a sorduğu konular arasındaydı.

Davutoğlu bu soruyu da şöyle yanıtladı:

”Şu anda bizim açık kapı politikası insani bir görev olarak da uluslararası hukukun bir gereği olarak da devam ediyor. Ancak birinci önceliğimiz mültecileri kendi rızaları ile sınırın öte tarafında sağladığımız imkânlarla tutmaya çalışacağız. Yani gelmek isteyene dipçik gösterecek değiliz.”

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Sur'da silah ve mühimmat ele geçirildi başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?